Były grecki minister finansów: Bitcoin niezdolny do zastąpienia pieniędzy

Yanis Varoufakis powiedział, że podczas gdy łańcuch blokowy jest niezwykłą technologią, zastąpienie walut fiatowych Bitcoinem tylko pogorszy kryzys.

Były minister finansów Grecji Yanis Varoufakis powiedział, że zastąpienie walut fiatowych przez Bitcoin sprawi, że kryzysy finansowe będą trudniejsze do opanowania.
Wskazał na nierównomierny rozkład BTC i jego ograniczoną podaż.
Były minister dodał, że niewiele się zmieni dla firm i prywatnych banków, nawet jeśli Bitcoin stanie się nowym fiatem.

Były minister finansów Grecji Yanis Varoufakis wie coś lub dwa o kryzysach finansowych. W 2015 roku, kiedy był on odpowiedzialny, kraj ten znajdował się w tak trudnej sytuacji finansowej, że nie był w stanie wypłacić 1,6 mld euro do Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Teraz wykorzystuje on tę wiedzę do dyskusji na temat tego, czy Bitcoin Profit może odnieść sukces jako substytut pieniądza fiatowego. W opublikowanym w poniedziałek liście otwartym stwierdził, że Bitcoin nie powinien zastępować fiata, ponieważ uczyni to jedynie “kapitalizm brzydszym, paskudniejszym i bardziej niebezpiecznym dla ludzkości”.

Z drugiej strony, powiedział, że istnieje pewien potencjał w samej technologii łańcuchów blokowych.

“Bitcoinowi brakuje amortyzatorów”

W swoim liście Varoufakis argumentował, że Bitcoin nie jest w stanie zareagować na różne niedogodności ekonomiczne – takie jak obecna pandemia koronaawirusa – ponieważ jego polityka pieniężna jest zakodowana w sposób twardy i nie może być łatwo zmieniona.

“Rozważmy katastrofę z 2008 r. lub niedawny kryzys wywołany przez Covida-19 w 2020 r.”. Przypuśćmy, że banki centralne nie były w stanie od razu stworzyć bilionów dolarów, euro, funtów i jenów – a zamiast tego musiały polegać na spontanicznej większości użytkowników Bitcoina, aby zgodzić się na masowy wzrost podaży pieniądza”, napisał Varoufakis, dodając: “Rezultatem byłby upadek banków i korporacji, podobny do tego z 1929 roku”.

Bitcoin
Co to jest Bitcoin (BTC)?
Bitcoin jest tym, co zaczęło to wszystko. Był pierwszą kryptokurrency złamać niektóre z podstaw tworzenia pieniądza cyfrowego, które nie mogą być skopiowane jak normalne pliki. Ale kto to wynalazł i dlaczego…

Podaż Bitcoinów jest ograniczona do 21 milionów, twarda czapka, która raczej się nie zmieni. Dopóki nie zostanie osiągnięty ten limit, podaż jest tworzona w stałym tempie, zmniejszającym się o połowę co cztery lata. Sieć Bitcoinów nie jest w stanie zwiększyć podaży w sposób zamierzony, chociaż jej zwolennicy twierdzą, że to dobra rzecz.

Varoufakis zauważył, że własność Bitcoinów jest bardzo nierównomiernie rozłożona, a ludzie, którzy są ich właścicielami, nie będą zachwyceni pomysłem zwiększenia ich podaży, ponieważ zdewaluuje ona ich własne gospodarstwa. Tak więc, jeśli Bitcoin ma zastąpić waluty fiatowe, to tylko zaostrzy problem nierówności majątkowych w czasie kryzysu i zachęci bogatych do zachowania “swoich prywatnych czynszów kosztem interesu publicznego”.

5 najlepszych kryptograficznych wiadomości i funkcji w Twojej skrzynce odbiorczej każdego dnia.
Pobierz Daily Digest dla najlepszego odszyfrowania. Wiadomości, oryginalne funkcje i wiele więcej.

“Krótko mówiąc, problem free ridera, który gwarantuje maksymalne wzmocnienie każdego kapitalistycznego kryzysu (w każdej gospodarce polegającej na Bitcoinie jako swojej głównej walucie) będzie turbodoładowany przez nierówną własność Bitcoina – co jest nieuniknione w każdym systemie monetarnym nakładającym się na współczesny kapitalizm”, zauważył.

“Dominacja Bitcoina nie zdemokratyzuje życia gospodarczego”.

I nawet jeśli Bitcoin zastąpiłby tradycyjne pieniądze, Varoufakis argumentował, że dla większości ludzi w systemach kapitalistycznych nie zmieni to wiele.

“Prawa własności do ziemi, zasobów i maszyn pozostają takie, jakie są, podczas gdy firmy private equity i fundusze emerytalne nadal są właścicielami większości udziałów w handlu na Wall Street, w mieście itd.”, napisał, dodając, że “Wszystko, co się zmieni, to że banki centralne znikną, a społeczność użytkowników Bitcoina określi globalną podaż pieniądza”.

Nic nie zmieni się na poziomie firm i przedsiębiorstw, Varoufakis kontynuował, ponieważ nadal “Jeff Bezos nadal będzie kontrolował ogromny monopsony-cum-monopol”, podczas gdy Facebooki i Exxon-Mobile świata będą nadal dominować na swoich rynkach i wykorzystywać słabsze gospodarki.

Bitcoin
Wariacje na temat Gold Bug: Anthony Pompliano próbuje sprzedać Petera Schiffa na Bitcoinie
Współzałożyciel Morgan Creek Digital, Anthony Pompliano, wdał się dziś w gorącą debatę ze znanym krytykiem Bitcoin i złotym bakcylem Peterem Schiffem. Przez prawie dwie godziny na “The Peter Schiff Show, the …

Przez prawie dwie godziny na “The Peter Schiff Show, the …” prywatne banki znajdą nowe sposoby na stworzenie różnych aktywów, ale tym razem powiązane z Bitcoinem.

“Prywatne banki […] znajdą sposoby na tworzenie złożonych instrumentów pochodnych opartych na Bitcoinie – instrumentów pochodnych, które wkrótce (podobnie jak CDO Lehman Brothers przed 2008 r.) będą funkcjonować jako sklepy z wartością i środkami wymiany; tj. jako prywatne pieniądze”, napisał Varoufakis, dodając, że “zastąpienie fiat money przez Bitcoin doprowadziłoby nas z powrotem do postmodernistycznej wersji XIX-wiecznej Ameryki – nie do końca po co socjaliści powinni iść na barykady”.

Wszystkie te czynniki razem wzięte nieuchronnie doprowadzą do nowych depresji, pogłębionych jeszcze bardziej przez niestabilność Bitcoina – lub niechęć bogatych do zwiększenia swojej podaży lub dostosowania się do kryzysów w taki czy inny sposób.

“Krótko mówiąc, demokratyzacja pieniądza za pośrednictwem Bitcoina nie tylko nie zdemokratyzuje kapitalizmu, ale również da potężny impuls siłom regresji” – stwierdził Varoufakis.

Blockchain, nie Bitcoin

Podsumowując, Varoufakis porównał system monetarny do ogona psa. Ponieważ nie może on sam “postawić kapitalistycznego psa”, “demokratyzacja pieniądza za pomocą pieniądza nie zdemokratyzuje życia gospodarczego, ale raczej uczyni kapitalizm brzydszym, paskudniejszym i bardziej niebezpiecznym dla ludzkości”.

Jednak grecki minister finansów powtórzył, że choć Bitcoin może nie być odpowiedzią na wiele pułapek kapitalizmu, to jednak technologia łańcuchów blokowych może bardzo dobrze przyczynić się do stworzenia nowego rodzaju struktury finansowej.

“Nie mam wątpliwości co do tego wszystkiego, że wspólnota monetarna (która może polegać na czymś w rodzaju łańcucha blokowego, na którym opiera się Bitcoin) będzie zasadniczym aspektem zdemokratyzowanej gospodarki; socjalizmu” – zakończył Varoufakis.

Ale czym jest łańcuch blokowy, bez Bitcoina?